Resortní tým Životní prostředí: březen 2020 (zpět)

Milí piráti a příznivci,

s dalším newsletterem Resortního týmu pro životní prostředí a Poslaneckého resortního týmu pro životní prostředí (PoŽiv) Vám nepíšeme zrovna v jednoduché situaci. Ačkoliv je od 11. 3. přerušeno zasedání Poslanecké sněmovny, pokračujeme v práci a připravujeme se na chvíli, kdy se zase budeme moci vrátit do běžného života. Zároveň současnou situaci vnímáme i jako výzvu k tomu se konečně naučit efektivně pracovat online, což by nám všem mělo prospět. Nyní se pojďme společně podívat na to, co se od konce prosince ve vodách pirátského životního prostředí událo.

Čemu jsme se v prvním čtvrtletí roku 2020 věnovali?

  • Týrání zvířat: Dana Balcarová podala dva pozměňovací návrhy k novele zákona na ochranu zvířat proti týrání (Sněmovní tisk 514) . První se zaměřuje na množírny a upravuje možnost vstupu policie do obydlí v případě důvodného podezření na existenci množírny. Tento pozměňovací návrh byl podpořen Výborem pro životní prostředí a získal i souhlasné stanovisko Ministerstva zemědělství. Druhý návrh se týká zákazu klecových chovů slepic, který Dana Balcarová požaduje do roku 2025.

  • Kauza Turów: Polsko trvá na rozšíření hnědouhelného dolu Turów na hranicích s Českou republikou a Německem, a to i přes nesouhlas české strany. Minulý týden Poláci potichu vydali kladné stanovisko EIA. Překvapilo je, že Česká republika, která v průběhu oficiálních mezistátních konzultaci údajně neměla s povolením další těžby žádný zvláštní problém, nakonec nesouhlasí. Dana Balcarová se snaží zjistit, jak vše doopravdy bylo a pravidelně konfrontuje ministra Brabce s rozpory v jeho výpovědích. Ministr nás zatím jen opakovaně ujišťuje, že dělá, co může, ale konkrétní kroky zveřejnit odmítá. K Evropské komisi byla ve věci podána žaloba.
  • Kauza STUTOX: Je to těžko uvěřitelné, ale i kauza STUTOX (kterou jsme řešili už loni v srpnu) má své pokračování. Ministr zemědělství Miroslav Toman bohužel znovu prosadil plošnou aplikaci jedu Stutox II proti hrabošům přímo na povrchu půdy. Dana Balcarová se zeptala Ministerstva životního prostředí, jakým způsobem hodlá zajistit, aby aplikací STUTOXu II nedocházelo k dalšímu zbytečnému zabíjení zvířat a poškozování přírody. Odpověď by nám měla přijít každým dnem. Dle Dany Balcarové je jediným systémovým řešením proti hrabošům (ale také proti suchu, povodním nebo erozi půdy) pestřejší krajina s vysokou biodiverzitou, kvalitní půdou a pečujícími vlastníky, kteří myslí na budoucí generace.

  • Odpadová legislativa: Do Poslanecké sněmovny dorazil balíček odpadových zákonů, který ale bohužel obsahuje řadu nesrovnalostí a nedostatků. František Elfmark spolu s týmem odborníků připravuje k odpadové legislativě řadu pozměňovacích návrhů.
  • Invazní novela: Vláda v lednu schválila novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která má omezit invazní nepůvodní druhy podle evropských předpisů. Novela bohužel nesplnila očekávání Dany Balcarové, protože obsahuje několik problematických bodů. Jako nejzásadnější vnímá Dana neexistenci Národního seznamu invazních druhů, jehož přijetí by představovalo základ systémového řešení nepůvodních invazních druhů na našem území. Proto se Dana chystá podat pozměňovací návrh.
  • Semináře a kulaté stoly Únor 2020 se nesl ve znamení odborných seminářů a kulatých stolů. Dana Balcarová pořádala na Výboru pro životní prostředí pod svou záštitou 3 akce, které upozorňovaly na aktuální problémy v životním prostředí. Vše odstartoval kulatý stůl „Přichází stát i obce o miliony za ukládání odpadu na skládky?“. Podnětem k uspořádání byla především dlouhodobá nečinnost Ministerstva životního prostředí, ušlý zisk obcí z provozování skládek a újma na životním prostředí. Debata se věnovala též odpadové legislativě navržené vládou, která zásadně zpožďuje provedení nutných změn v oblasti poplatků. Druhou akcí, která se konala pod Daninou záštitou, byl seminář o pitné vodě, její dostupnosti, ceně a kvalitě. Cílem bylo s pomocí odborníků téma nedostatku vody přiblížit poslancům, kteří budou v příštích týdnech o vodě v České republice rozhodovat. V současné době totiž Sněmovna projednává novelu vodního zákona i návrh na ústavní ochranu vody. Poslední únorovou akcí byl kulatý stůl o klecových chovech slepic. Akce se věnovala živě diskutované problematice welfare klecových a neklecových chovů nosnic a ekonomickým a praktickým aspektům transformace na neklecové chovy.
  • Sněmovní volby 2021: Začínáme pracovat na programu do voleb do Poslanecké sněmovny. Zanedlouho se Vás začneme ptát na témata, kterou jsou pro Vás z oblasti životního prostředí nejdůležitější, a měla proto stát ve středu pirátské politiky životního prostředí.
  •  

    Chcete o nás vědět víc?

  • Podívejte se na naše stránky
  • Prostudujte si pirátský program pro oblast životního prostředí.
  • Co se zrovna děje ve sněmovním výboru pro životní prostředí, můžete najít pod tímto odkazem. Čekají tam na Vás programy výborů, dokumenty z jejich jednání i info o pořádaných seminářích. Například na této stránce se můžete podívat, jak probíhal poslední výbor, který měl na programu pro nás velmi zásadní téma - rozšiřování dolu Turów.
  • Sledujte naši práci ve zprávách pro veřejnost a média.
  • Zapojte se do krajských expertních týmů životního prostředí dle vašeho bydliště.
  •  

    Všichni nyní máme plno možností pro to, chovat se solidárně ke svému okolí a prosím všechny, aby na to mysleli. Přeji Vám hlavně hodně zdraví a sil.

    Za tým životního prostředí PSP,
    Dana Balcarová, poslankyně PSP ČR, předsedkyně výboru pro životní prostředí