Mimořádný členský zpravodaj: Informace k epidemii koronaviru - pondělí 23.3. (zpět)
Vážené dámy, vážení pánové,
zasíláme Vám druhý mimořádný newsletter k epidemii Covid19. Budeme je posílat pravidelně vždy v pondělí a v pátek. Jejich cílem je soustředit veškeré informace o epidemii a jejím vývoji na jedno místo.
V dnešním newsletteru naleznete:
Sumář mimořádných opatření přijatých vládou
Informace o vývoji epidemie v ČR a ve světě
Shrnutí toho, co Piráti momentálně řeší
Další užitečné a zajímavé informace
MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ PŘIJATÁ VLÁDOU
Jakým způsobem je omezen pohyb osob?
Do 1.dubna je zakázán volný pohyb osob kromě nezbytných výjimek, jako jsou cesty do zaměstnání, za rodinou, za lékařem, nákup potravin, hygienických potřeb apod.
Je zakázán pohyb mimo bydliště bez ochrany úst a nosu (je možné použít například. respirátor, roušku, šálu nebo šátek).
Na přeshraniční pracovníky (tzv. pendlery) se nevztahují výjimky pro návštěvy rodiny, dobrovolnickou pomoc a cesty na úřad. Pendleři se také při přechodu hranic musí podrobit kontrole příznaků infekčního onemocnění.
Pendleři nově musí při překračování hranic předložit speciální dokument, tzv. knížku přeshraničního pracovníka, který při odjezdu i návratu potvrdí policie a který bude sloužit k prokazování četnosti a pravidelnosti překračování hranice.
Omezení pohybu jsou důležitou součástí boje s koronavirem. Respektujte je prosím.
Jaká je situace ve vztahu s okolními zeměmi?
Na území ČR je zakázán vstup všem cizincům, pokud nemají na území ČR hlášen trvalý nebo přechodný pobyt nad 90 dnů.
Až do odvolání je zastaven příjem žádostí o víza, trvalé a přechodné pobyty.
Platí zákaz vycestování z ČR.
Překračovat hranice smí pouze přeshraniční pracovníci (tzv. pendleři), kteří pracují ve vzdálenosti do 100 km od hranic. Na pendlery se v rámci omezení volného pohybu osob nevztahují výjimky pro návštěvy rodiny, dobrovolnickou pomoc a cesty na úřad; při přechodu hranic se pendleři musí podrobit kontrole příznaků infekčního onemocnění.
Při návratu z rizikových oblastí je třeba tuto skutečnost oznámit svému praktickému lékaři (telefonicky nebo jinak vzdáleně), který nařídí 14denní karanténu.
Znovu byla zavedena vnitřní ochrana hranic s Německem a Rakouskem, tyto hranice je možné překročit jen na 12 určených hraničních přechodech.
Co kulturní, sportovní a jiné akce?
Je zakázáno pořádání akcí s účastí nad 30 osob. Prosíme o obezřetnost i při menších setkáních. Odložte je, pokud to jen trochu jde.
Omezení maloobchodu a služeb
Je zakázána přítomnost veřejnosti v posilovnách, na koupalištích, v soláriích, saunách a dalších wellness službách, v hudebních a společenských klubech, zábavních zařízeních, veřejných knihovnách, galeriích, bazénech a turistických informačních centrech. Zacvičte si raději doma.
Zakazuje se maloobchodní prodej a prodej služeb v provozovnách s výjimkami, kterými jsou např. potraviny, pohonné hmoty, drogerie, léky, potřeby pro zvířata, noviny, časopisy, tabákové výrobky, textilu a obecně prodeje přes internet nebo jiné vzdálené prostředky. Platí zákaz maloobchodního prodeje na tržištích a v tržnicích.
Od 20. března se zákaz maloobchodního prodeje nevztahuje na činnost realitních kanceláří a služby účetních a daňových poradců.
V časech mezi 7:00 a 10:00 smí navštěvovat maloobchodní prodejny potravin, drogerií a lékáren pouze osoby starší 65 let, držitelé průkazu ZTP/P starší 50 let a jejich nezbytný doprovod.
Je zakázáno přijímat nové pacienty do lázní.
Do 24. března 6:00 platí zákaz:
přítomnosti veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb (výjimkou jsou závodní jídelny)
provozu stravovacích služeb umístěných ve velkých nákupních centrech
provozu kasin a heren
provozu autoškol.
Provozovatelům maloobchodních prodejen se doporučuje dezinfikovat nákupní košíky a vozíky po každém použití a kliky nebo madla dveří alespoň jednou za hodinu.
Situace ve školství
Je zakázána osobní přítomnost žáků a studentů na školách (včetně uměleckých a jazykových škol).
Jak je na tom doprava?
Je pozastaven prodej jízdenek průvodčími ve vlacích Českých drah.
Ruší se zákaz jízdy kamionů nad 7,5 tuny na českých silnicích a dálnicích v neděli a ve státní svátky.
Všem provozovatelům veřejné dopravy se doporučuje dezinfikovat místa, kterých se lidé často dotýkají (zejména kliky, madla, ovládání dveří, držadla, opěrky sedadel), přinejmenším po každé jízdě.
Vězeňská služba:
Jsou zakázány návštěvy ve věznicích, vazebních věznicích a v ústavech pro výkon zabezpečovací detence.
Situace v sociálních službách:
Je uložena pracovní povinnost studentům v denní formě studia vyšších odborných a vysokých škol v oborech vzdělání a programech zaměřených na sociální práci, sociální pedagogiku, sociální a humanitární práci, sociálně právní činnost, charitní a sociální činnost, sociální politiku, sociální péči, sociální patologii, právo nebo speciální pedagogiku s cílem zajistit poskytování péče v zařízeních sociálních služeb; konkrétní pracovní povinnost bude vláda ukládat v součinnosti s hejtmany. Je pozastavena činnost denních stacionářů.
Osoby, kterým jsou poskytovány sociální služby, mají zakázáno vycházet mimo objekt či areál zařízení, v němž jsou tyto sociální služby poskytovány (tj. domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem).
Poskytovatelům sociálních služeb (centra denních služeb, týdenní stacionáře, nízkoprahová zařízení pro děti a mládež, sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, sociálně aktivizační služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením, sociálně terapeutické dílny) se nařizuje přerušit poskytování těchto služeb.
Osobám starším 70 let se doporučuje nevycházet po dobu trvání nouzového stavu mimo svá obydlí, s výjimkou návštěvy zdravotnického zařízení za účelem zajištění neodkladné zdravotní péče. Starostové obcí mají nařízeno zajistit osobám starším 70 let pomoc při zvládání základních životních potřeb, včetně nákupů potravin a léků.
A co zdravotnictví?
Byla uložena pracovní povinnost žákům a studentům pátého a šestého ročníku prezenčního studia všeobecného lékařství lékařských fakult a posledních ročníků studijních programů či oborů vzdělání připravující na profesi všeobecné sestry, dětské sestry, zdravotnického záchranáře, asistenta ochrany a podpory veřejného zdraví a praktické sestry.
Platí zákaz návštěv pacientů a klientů sociálních a zdravotních služeb, s výjimkou nezletilých pacientů a klientů, pacientů a klientů s omezenou svéprávností, pacientů v hospicích a dalších pacientů a klientů v terminálním stádiu nevyléčitelného onemocnění; byla zrušena výjimka pro přítomnost otců u porodu.
Omezení činnosti úřadů:
Platí omezení rozsahu úředních hodin orgánů na pondělí a středu v maximálním rozsahu tří hodin v daném dni. O změně úředních hodin orgány vhodným způsobem informují a zveřejní je na svých úředních deskách.
Ve všech případech, kde je to možné, je vhodné nahradit osobní kontakt elektronickým nebo písemným.
VÝVOJ EPIDEMIE V ČR
V České republice zemřel první člověk s nemocí COVID-19.
O víkendu dorazily první miliony roušek z Číny.
V pondělí začíná vysílat kanál ČT3 zaměřený na seniory.
V Česku je 1165 potvrzených případů nákazy.
Odborníci z ČVUT vyvinuli pomocí 3D tiskárny respirátor, který má speciální filtr s asi týdenní výdrží. Jde o vyšší stupeň ochrany než FFP3. Jako první je dostanou fakultní nemocnice. Denní kapacita výroby je bohužel jen 10 000 ks denně.
VÝVOJ EPIDEMIE VE SVĚTĚ
Rozcestníkem, kde byste měli začít, je stránka Světové zdravotnické organizace (WHO).
Zde se dozvíte:
Jak se chránit
Jaká je situace ve světě
Oficiální doporučení WHO
Přehledné statistické informace o vývoji situace kolem koronaviru najdete zde:
Proč je v Itálii tak vysoká úmrtnost?
Italské úřady uvádí každé úmrtí pacienta s COVID 19 jako úmrtí způsobené přímo COVID19, zatímco například v Británii se uvádí jen ten, kdo zemřel na komplikace přímo spojené s tímto onemocněním.
Toto nám opět připomíná, jak nespolehlivá data k pandemii máme a jak složité je cokoliv porovnávat. Více k popisu pacientů v Itálii je v článku:
CO PIRÁTI DĚLAJÍ
Upozornili jsme na kontroverzní novelu zákona o vojenském zpravodajství.
Navrhli jsme sérii opatření k podpoře firem a soukromníků pro zmírnění ekonomických dopadů současné epidemie.
Společně s ostatními opozičními stranami jsme předložili návrh na odložení dalších vln EET.
Na zdravotním výboru jsme prosadili možnost střídání rodičů během domácího ošetřování.
Mikuláš Ferjenčík: Na čem pracují Piráti v době krize?
Hodně lidí se nás teď ptá, na čem pracujeme, co pro ně teď Piráti dělají. Ve středu jedenáctého března sněmovna odhlasovala ukončení standardní schůze z důvodu koronavirové krize. Jak fungujeme od té doby? Zkusím to osvětlit:
Piráti spustili rozcestník informací o koronaviru
Zprávy, informace, výzvy nebo naopak nabídky pomoci se na nás hrnou ze všech stran. Je těžké vybrat ty hlavní nebo ty opravdu užitečné. Je těžké sledovat vše, co se děje. Navíc člověk většinou potřebuje informaci nebo kontakt rychle.
Proto nabízíme rozcestník, který vám hledání usnadní - najdete zde hlavní infolinky, důležité telefony na klíčové instituce, odkazy na krizové poradny, které nabízí pomoc, služby spojené s dopady nouzového stavu, odkazy na weby a facebookové stránky, které sdružují zájemce o pomoc nebo naopak nabídky pomoci.
Jan Lipavský: Češi nejsou malý, ale nano-národ. Dodejme sobě i světu respirátory.
Celý národ si doslova přes víkend ušil své roušky. Nošení malého kousku látky přes ústa se během několika dnů stalo symbolem dnešních dní, ale také znakem samostatnosti a sounáležitosti českých občanů.
DALŠÍ ZAJÍMAVÉ A UŽITEČNÉ INFORMACE
Pokud vás zajímá, kde všude hledat aktuální informace, jednoduchý rozcestník státní správy naleznete na těchto odkazech:
Zajímavé čtení o koronaviru jinak:
Unikátní článek z roku 2012 popisující epidemii SARS z roku 2003. Virolog a molekulární biolog Jan Konvalinka a lékař Ladislav Machala popisují rychlou reakci tehdejší vědecké komunity a vyprávějí o tom, jak se vypořádávali s tím, co se zatím asi nejvíce podobalo dnešní situaci.
Ředitel Parazitologického ústavu Akademie věd Julius Lukeš podává stručnou zprávu o rozdílech mezi jednotlivými testy a o tom, jak se zapojují vědecké ústavy:
Může za Covid-19 to, jak ničíme přírodu? Těžařské a pytlácké kempy v pralesích a tržiště s divokými zvířaty jsou právě těmi místy, kde takovéto epidemie vznikají, zamýšlí se The Guardian (článek v angličtině):
Doufáme, že Vám tento newsletter pomohl se snadnější orientací v současné bouřlivé době. Další vydání můžete očekávat tento pátek odpoledne. Připravujeme i drobná překvapení.
váš
COVIDinfo tým