Mimořádný členský zpravodaj: Koronavirus - update pro členy pirátů (zpět)

Pirátky, piráti a pirátčata,

jistě jste zaznamenali pondělní tiskovou konferenci vlády, na které nám byla představena opatření, která by měla zpomalit šíření koronaviru.

Informace jsou publikovány na webu vlády a Ministerstva zdravotnictví.

Piráti potřebují Vaši pomoc!

S chaosem, který vláda vytvořila, se nám ozývají desítky, ne-li stovky lidí, na které tento vládní chaos dopadl a ovlivnil jejich život. Naši odpovídači se snaží nasměrovat postižené na správné místo. Sami odpovídači pomáhají, kde můžou. Například také připravují podklady poslancům. Bohužel to nestačí. Situace se dynamicky proměňuje a my na ni reagujeme, a tak je cenná každá další dobrovolnická hodina.

Pokud byste si našli alespoň hodinu týdně, bude to pro nás vítanou pomocí s velkou přidanou hodnotou.
Díky všem, kteří si najdete čas!

Máte chvilku? Pak napište Michalovi Zacharovi (michal.zachar@pirati.cz) nebo Ivaně Hlušičkové (ivana.hlusickova@pirati.cz).

Jelikož jsme aktuálně v časové tísni, pojďme si to usnadnit efektivní komunikací. Zpráva by měla obsahovat předmět "Chci se zapojit" a základní informace, jako jsou Vaše časové možnosti a schopnosti.

Díky Vám všem, kteří si najdete čas!

 

Krátké shrnutí aktuálních opatření

Zákaz hromadných akcí a provoz reastaurací
Vláda dnešním dnem zakázala hromadné akce s účastí nad šest lidí. Toto opatření platí pro vnitřní i venkovní prostory. Zákaz se vztahuje například na bohoslužby, slavnosti, taneční, spolkové a sportovní akce nebo přehlídky a ochutnávky.

Z nařízení existuje několik výjimek. Nevztahuje se na členy jedné domácnosti, netýká se zaměstnanců, kteří pracují pro stejného zaměstnavatele, nebo také na podnikatelské činnosti. Konat se smí také jednání ústavních orgánů, soudů nebo zastupitelstev, a to i s účastí veřejnosti. Pro tyto případy platí podmínka zajištění minimálně dvoumetrových rozestupů.

Zavřít musí restaurace a bary. Tyto provozovny mohou prodávat pouze z okénka, a to tehdy, pokud hosté dodržují nejméně dvoumetrové rozestupy. Alkohol se nově na veřejných místech nesmí pít vůbec.

Výjimku mají závodní stravování, různé kantýny nebo hotelové restaurace. Zde může být provoz zachován při dodržování některých podmínek – u stolů mohou sedět nejvíce čtyři lidé a mezi jednotlivými stoly musí být alespoň 1,5 metru. V těchto provozovnách se jídlo smí prodávat jen mezi šestou hodinou ranní a 20. hodinou večerní.

Jak už vláda oznámila dříve, od 19. října začnou platit omezení pro svatby a pohřby – účastnit se jich bude moci nejvýše 30 lidí. Svatební oslavy nebo pohřební hostiny se pořádat mohou, ale končit musí nejpozději o půlnoci.

I nadále platí zákaz kulturních akcí, uzavření vnitřních sportovišť, bazénů, zoologických zahrad, hradů a muzeí.

 

Základní a střední školy
Základní a střední školy se zcela zavírají. Končí i dosud platné výjimky, které umožňovaly praktickou výuku. Žáci a studenti se mají vzdělávat distančně. Výjimku z tohoto opatření mají školy zřízené při zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy, školy zřízené ministerstvem spravedlnosti a také praktické školy jednoletých a dvouletých oborů. Otevřené zůstávají také mateřské školy.

Další výjimka se týká umožnění prezenční výuky na základních školách dětem (ve věku do 10 let), jejichž rodiče pracují v kritické infrastruktuře. Jedná se tedy o děti lékařů, sester, policistů, hasičů, učitelů nebo sociálních pracovníků.

 

Vysoké školy
Na vysokých školách jsou zrušeny prezenční přednášky. Výuka tedy probíhá pouze distančně. Výjimku z tohoto nařízení mají klinická a praktická výuka a praxe u oborů všeobecné lékařství, zubní lékařství, farmacie a u dalších zdravotnických studijních programů. Další výjimka platí pro studenty na pedagogické praxi v mateřských, základních a středních školách. Na vysokých školách mohou také probíhat zkoušky, nicméně účastnit se jich může nanejvýš deset lidí.

Další nařízení se týká provozu kolejí a internátů. Studenti se z ubytovacích zařízení musí vystěhovat. Výjimku mají studenti studijních programů všeobecné lékařství, zubní lékařství, farmacie a dalších zdravotnických studijních programů, kteří se účastní klinické a praktické výuky a praxe, a studenti vykonávajících pedagogickou praktickou výuku a praxi v mateřských, základních a středních školách. Výjimku mají také studenti, kterým byla uložena pracovní povinnost.

Pracovní povinnost
Vláda rozhodla povolat do zdravotnického systému, který se dostává pod tlak, studenty čtvrtého a pátého ročníku medicíny a studenty pátého ročníku zubního lékařství a farmacie. Zapojit se mají také studenti posledních ročníků vyšších odborných nebo středních škol se zdravotnickým zaměřením. To se týká například studentů ošetřovatelství.

Stejné opatření se týká také segmentu sociálních služeb. Pracovní povinnost je nařízena posledním dvěma ročníkům středních škol v oborech týkajících se sociálních služeb.

 

Sociální služby
Další vládní restrikce se týkají klientů sociálních služeb. Kabinet nařídil všem klientům domovů pro seniory a domovům se zvláštním režimem zákaz vycházet mimo areál, v němž pobývají. Výjimkou z tohoto opatření je případ, že by tímto nařízením došlo k závažnému ohrožení psychického či zdravotního stavu. Zákaz platí po dobu nouzového stavu.

 

Kapacita nemocnic

Hlavním důvodem, proč se opatření dělají, je hrozba zahlcení nemocnic, a následná rezignace na běžnou péči. Jedná se tedy o ohrožení kapacity zdravotnictví. Pro ilustraci je níže souhrn dat z Ministerstva zdravotnictví.

Celkový souhrn situace v ČR (data k pondělí 12. 10.):
- celkem hospitalizovaných bylo 2 503
- hospitalizovaní tvoří 4 % z pozitivních
- na JIP je hlášeno 410 osob, 221x UPV, 3x ECMO
- systém nově sleduje i počet pacientů na HFNO - aktuálně hlášeno 64
- podíl osob v těžkém stavu z celkového počtu hospitalizovaných je 19 %
- potvrzeno je 30 úmrtí, průměrný věk 78 let

Nově přijatí pacienti za pondělí 12. 10. 2020:
- celkem 358, průměrný věk 69 let
- těžký průběh nebo komplikace jsou na příjmu hlášeny 45x
- nejvíce příjmů bylo v Praze (59) a ve Zlínském kraji (55)

Propuštění pacienti
- je hlášeno 171 propuštění

Zátěž dle krajů a nemocnic:
- nejvíce pacientů je v Praze (408 -> z toho na JIP 51) a v JMK (351 -> z toho na JIP 46), dále 248 pacientů v Moravskoslezském kraji (z toho JIP 46x)
- UPV potřebuje nejvíce pacientů v Praze (36) a v Zlínském kraji (28).
- nejvíce pacientů je v nemocnicích (>50): Motol (105), FN Brno (93), Uherskohradišťská nemocnice a.s. (90), FN Plzeň (85), Thomayerova nemocnice (76), Krajská nemocnice T. Bati (67), FN Ostrava (65), Nemocnice České Budějovice (61), Nemocnice Třebíč (55), FN Královské Vinohrady (54), Masarykova nem. Ústí n. L. (53), Nemocnice Jihlava (52).

Dostupné kapacity dle hlášení nemocnic do dispečinku IP:
- UPV - volná kapacita (918 lůžek), tj. 50 % celku
- ECMO - volná kapacita (65 přístrojů), tj. 89 % celku
- JIP lůžka - volná kapacita COVID+ 207 lůžek (+ volná kapacita pro COVID- pacienty 751 lůžek)
- stand. lůžka s O2 - volná kapacita COVID+ 982 lůžek (+ volná kapacita pro COVID- pacienty 6 419 lůžek)

Vzhledem k tomu, že uvedená čísla se týkají pacientů, kteří onemocněli před cca 14 dny, vlna pacientů, která se přivalí do nemocnic během 14 dnů, může být o dost masivnější. To, co totiž nevíme, je, kolik lidí je skutečně pozitivních a kolik lidí je asymptomatických. Bohužel se obáváme, že i vysoká čísla, které ministerstvo prezentuje, neodpovídají realitě, a pozitivních může být i násobně víc. Kapacita nemocnic pak může být zahlcena během několika dní.

 

Co na to Piráti?

Skvěle to shrnul Ivan Bartoš ve svém komentáři:

“Cesta Česka k možnému lockdownu je výsledkem katastrofického postupu vlády v letních měsících, kdy se na přípravu země na druhou vlnu fakticky vykašlala, namísto toho dělala kampaň do krajských voleb a teď doslova obětuje životy lidí v zemi.
S Piráty 5 měsíců předkládáme návrhy, co je potřeba udělat v souladu s názory opravdových expertů, abychom ochránili zemi před druhou vlnou.”

👉 V dubnu jsme představili plán Budoucnost řešíme teď (https://budoucnostresimeted.cz/) s konkrétními návrhy řešení.
👉 V červnu celá Sněmovna schválila 11 pirátských usnesení (https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/pirati-prosadili-jedenact-usneseni-k-reseni-koronakrize.html) zavazujících vládu konat - dotáhnout chytrou karanténu, testovat atd.
👉 V srpnu jsme poslali otevřený dopis MZ a svolali Zdravotnický výbor (https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/opatreni-proti-koronaviru-pirati-svolali-vybor.html)- opět jsme apelovali na vládu at koná, připraví zemi na druhou vlnu.
👉 V září jsme poslali vládě 28 opatření, co okamžitě dělat. Opět téměř bez reakce.
Chaos pokračuje i nyní, když vláda vyhlašuje nová a nová omezení prakticky každý den.
Lidé vládě nevěří a vláda již není schopna si tuto důvěru získat. Proto žene zemi do lockdownu.
Co je teď nezbytně nutné:
👉 Model vývoje / predikce zahlcení zdravotnického systému - ukázat jasné kapacity zdravotnictví (i personální) a dle toho pak jednat. Ukázat vliv jednotlivých opatření na situaci.
👉 Je nezbytně nutné koncentrovat pomoc k ohroženým skupinám - vyhrazené hodiny pro nákup, kvalitní ochranné vybavení, stáhnutí do karantény, nárok na zvýšenou nemocenskou či homeoffice, donáška léků atd.
👉 Zajistit ekonomickou pomoc postiženým podnikatelům a zachránit je před krachem.
👉 Do komunikace s veřejností je nutné zapojit osobnosti s důvěrou lidí (a vláda s nimi musí komunikovat otevřeně a férově a ne se jimi zaštiťovat, popřípadě je následně potopit, čehož je premiér kdykoliv schopen) - známé osobnosti z veřejného dění, osoby s dosahem na sociálních sítích, kteří ještě mají důvěru lidí a vysvětlit lidem, co reálně hrozí a co je zapotřebí dělat.
#budoucnostresimeted

Během příštího týdne se budou nejvíce řešit kompenzace jednotlivým segementům, aby pro ně tato opatření nebyla likvidační.

 

Jak se zapojit?

Chcete něco s touto situací udělat a přemýšlíte co?
Nainstalujte si eRoušku.
Dodržujte rozestupy.
Noste roušky, tam kde se mají a starejte se o svoji roušku, aby pro vás nebyla zdravotním rizikem.
Používejte rozum.
Pečujte o vlastní fyzickou a psychickou pohodu.
Nepodceňujte dostatek spánku. Dodržujte pravidelný spánkový režim.
Najděte vyvážený střed mezi dostatečnou informovaností a mediálním přesycením. Relaxujte. Poslouchejte oblíbenou hudbu. Zkuste dechová cvičení.
Nebojte se odmítnout nemocnou návštěvu nebo požádat o „home office“
Přijímejte vitamíny.

 

Děkujeme za přečtení newsletteru. Budeme rádi za zpětnou vazbu a jeho případné šíření.

Pro případ jakýchkoli problémů či dotazů se obracejte na místopředsedu Pirátské strany Radka Holomčíka (radek.holomcik@pirati.cz, 728 034 460).

Hodně sil a pevné nervy!

Váš
Covid-info tým