Resortní tým Zemědělství: Aktuální informace z RT Zemědělství (srpen, září) (zpět)

Milé pirátky a piráti,

právě Vám dorazil již desátý newsletter z resortního týmu zemědělství. Tento newsletter mapuje posledních šest týdnů od vydání posledního newsletteru.

 

Pomozte nám pomáhat krajině, lesům i zvířatům! Zapojte se do týmu pro zemědělství

Potřebujeme odborníky na zemědělství, lesnictví, ochranu půdy i vody, vodohospodáře, právníky, ekonomy a další specialisty, abychom společně pracovali na zlepšení situace v České republice. Pro studenty vysokých škol nabízíme možnost se naučit a poznat zajímavé prostředí poslaneckého klubu Pirátské strany. Pokud souhlasíte s Pirátským programem v oblasti zemědělství a životního prostředí a chcete nám pomoci, ozvěte se prosím Martinovi Huňadymu na tel. 732 251 216 nebo na martin.hunady@pirati.cz. Rádi Vás pozveme na naše setkání.

 

Prosadili jsme zákaz klecového chovu slepic!

Konečně se nám povedlo prosadit zákaz klecového chovu slepic! Na tento přežitek, který nemá v moderním zemědělství 21. století co dělat, dlouhodobě upozorňujeme v čele s naším poslancem Janem Pošvářem. Po několika pokusech, které vláda smetla ze stolu, se nám nyní podařilo klecový chov od roku 2027 zakázat. Supermarkety i další velké společnosti se zavázaly přestat klecová vejce odebírat nejpozději do roku 2025, chovatelé již nyní většinově počítají s transformací v tomto termínu. Obdobná úprava byla již přijata v několika evropských zemích, včetně sousedního Rakouska a Německa.

 

Plníme náš plán na řešení sucha

S podporou Sněmovny se setkal návrh Radka Holomčíka, který má podpořit snazší využití takzvané šedé vody v budovách. Jde o vodu třeba z umyvadel nebo sprch. Pokud se hygienicky upraví, bude možné ji využívat pro splachování, úklid nebo třeba mytí aut. Ušetříme tím spoustu pitné vody.

 

Pirátský zemědělský PiknikCon

V sobotu 10. října proběhl na Jitsi náš dlouho plánovaný PiknikCon. V úvodu jsme projednali náš postup práce na 7 pilířích zemědělské pirátské politiky. Dále Radek Holomčík představil projekt Krajina 21, na kterém v současné době pracujeme. V odpolední části Tomáš Uhnák představil fungování veřejného stravování v zahraničí, kde jsou k němu využívány lokální bioprodukty. Na závěr jsme projednávali koncepci přípravy na vládu.

 

Polovině zemědělské půdy v Česku hrozí eroze

Polovině zemědělské půdy v Česku hrozí vodní eroze, nejrozšířenější typ degradace půdy u nás. Splavená půda pak často ohrožuje obecní a soukromý majetek, zanáší vodní toky, nádrže a zhoršuje kvalitu povrchových vod. Během jedné erozní události může být spláchnuto až několik centimetrů půdy, a dojít tak k její nenávratné ztrátě. Pouhý centimetr půdy se v našem prostředí vytvoří za 100 let. Každý rok nenávratně zmizí z českých polí až 21 000 milionů tun půdy, což lze vyjádřit jako ztrátu minimálně 4,3 mld. Kč ročně. Ohrožení erozí je popisováno v závěrečných zprávách o monitoringu eroze zemědělské půdy. Rok 2019 chybí, i když tyto zprávy byly zveřejňovány na jaře. Jan Pošvář se rozhodl v této věci interpelovat ministra zemědělství M. Tomana.

 

Omezení zemědělských kombajnů na silnicích I. třídy? Správnou myšlenku zazdila chaotická a nedomyšlená pravidla, Piráti žádají ministerstvo o nápravu

Řada zemědělců velmi negativně komentuje nová pravidla pro přesun velké zemědělské mechanizace po silnicích 1. třídy. Od letošního ledna je de facto přejezd kombajnů a další techniky zakázán a umožněn je pouze na výjimku. Samo o sobě jde o dobrou myšlenku, problémem je ale katastrofální provedení, které jenom potvrzuje tendence státu řešit potíže takříkajíc „ode zdi ke zdi“. Vůbec se nepočítá například s uzavírkami, kdy zemědělci nemohou bez povolení využít objízdnou trasu, jinak by jim hrozila pokuta. Radek Holomčík proto poslal ministrovi dopravy Karlu Havlíčkovi interpelaci, kde ho žádá o smysluplnější nastavení pravidel, která by vyhovovala jak veřejnosti a krajině, tak i samotným zemědělcům.

 

Sněmovna schválila kompenzace pro majitele kožešinových farem.

Sněmovna schválila pozměňovací návrh Jana Pošváře, který racionalizoval výši kompenzací pro majitele zrušených kožešinových farem. Náš návrh tak ušetřil státu okolo 100 milionů. Vyplácení kompenzací je důsledkem změny podmínek pro podnikatele, kterým stát nyní vyplatí újmu, kterou přinesl konec jejich podnikání. Zákaz kožešinových farem prošel Sněmovnou již v minulém volebním období, v platnost vešel 1. února 2019.

 

Na čem pracujeme?

Připravujeme se na velké boje kvůli nastávajícímu projednávání novel mysliveckého zákona a zákona o ekologickém zemědělství, ale také připravovaného ústavního zákona na ochranu pitné vody. Čeká nás také druhé a třetí čtení novely zákona o potravinách a zákona o hnojivech.

Mimo legislativní práce připravujeme koncept reformy státní správy ve vztahu k hospodaření v krajině, její obnově a ochraně a územnímu rozvoji, řešíme decentralizaci distribučních sítí v potravinářství (tedy podporu alternativ vůči nadnárodním supermarketům) a připravujeme se na mimořádně těžký a důležitý střet při pokusech ministerstva novelizovat zákon o významné tržní síle.

Krásný podzim!

Za RT zemědělství Martin Huňady

 

Martin HUŇADY

martin.hunady@pirati.cz

+420 732 251 216