Mimořádný členský zpravodaj: Vládní krize a kauza Vrbětice. Jaké jsou naše postoje a čeho chceme dosáhnout? (zpět)

Ahoj Pirátky, ahoj Piráti, ahoj Pirátstva,

jelikož se ptáte, co se v posledních dnech a týdnech děje v Poslanecké sněmovně, rozhodli jsme se vám dodat informace skrze tento mimořádný zpravodaj. Najdete v něm odpovědi na dvě stěžejní záležitosti, které hýbou naší zemí - případné vyslovení nedůvěry vládě versus rozpuštění Sněmovny a “kauza Vrbětice”.

Doufáme, že uspokojíme vaše otázky, abyste mohli stanovisko Pirátů šířit i ve svém okolí.

Jak přistupují Piráti k otázce vyslovení nedůvěry vládě a rozpuštění Sněmovny a proč?

Vláda Andreje Babiše, opírající se o komunisty, jejíž někteří členové jsou dlouhodobě ve střetu zájmů a která již několik měsíců selhává v řešení zdravotní a ekonomické krize spojené s epidemií koronaviru, neměla nikdy naši podporu. Nemá ji ani dnes. S ohledem na přípravu a precizaci volební kampaně spojenou s tvorbou volebního programu a odpovědnou přípravu na případné vládní angažmá, jsme považovali původní termín voleb do Poslanecké sněmovny za odpovědný a správný. Přistupovali jsme k tomu tak, že vláda bude skládat účty za všechny své chyby v průběhu kampaně a zejména ve volbách 8. - 9. října 2021.

S ohledem na poměrně překotný vývoj na domácí politické scéně (vypovězení tolerančního patentu vládě ze strany KSČM a iniciativa koalice SPOLU vyvolat hlasování o nedůvěře vládě), který eskaloval mezinárodním skandálem (podíl Ruské federace na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích), jsme se ovšem dostali do situace, která změnila náš postoj. Piráti se staví k problému čelem a nechtějí svěřit tuto zemi do rukou prezidenta Zemana. Ani nám nedává smysl, aby vládl Andrej Babiš v demisi, což přináší rizika spojená právě vztahem Zeman-Babiš. To vše se může stát, pokud by vládě byla vyslovena nedůvěra. Není správné tento pohled pojmenovávat jako “strach ze Zemana”, je to projevem zodpovědného přístupu - připomeňme, že v současnosti na pozadí probíhá řada procesů, do kterých by mohla vláda mimo kontrolu Parlamentu zasáhnout způsobem, který způsobí nevratné nebo obtížně řešitelné škody (dostavba JE Dukovany, vyjednávání řady politik EU atd.).

Vzhledem k tomu, že současná vláda neměla nikdy naši důvěru, tak Piráti budou v případném hlasování aktivně hlasovat pro nedůvěru vládě, nicméně toto řešení není dle našeho názoru ideální. Daleko zodpovědnější vůči občanům ČR je pokusit se vyvolat předčasné volby, což v tuto chvíli lze pomocí rozpuštění sněmovny, ke kterému je potřeba ⅗ většina poslanců (120) a uspořádat v co nejbližším termínu v době platnosti nového volebního zákona (2.-3. července) předčasné volby. Ty by ukončily současnou agónii vlády Andreje Babiše o několik měsíců dříve, což by například umožnilo příští vládě sestavit si vlastní rozpočet na příští rok a dalo by občanům výrazně větší šanci, že zde nebude vládnout několik dlouhých měsíců Andrej Babiš v demisi nebo dokonce nějaká vláda nominována přímo prezidentem Zemanem. Ano, jsme si vědomi, že jediný možný termín není pro nás příznivý, ale stejně jako při vyjednávání nového volebního zákona (kdy by nám větší bonifikace silnějších stran při rozdělování mandátů nahrávala) upřednostňujeme zájmy České republiky a jejích občanů, nad zájmy vlastními.

 

Co bude následovat:

- Podle vyjádření koalice SPOLU má Andrej Babiš čas do pátku tohoto týdne, aby vyslyšel jejich požadavek na požádání o důvěru v Poslanecké sněmovně. Pokud tak neučiní, koalice SPOLU bude iniciovat jednání PS k vyslovení nedůvěry vládě.
- My v tomto týdnu budeme intenzivně jednat jak se zástupci opozice, tak se zástupci vládních stran včetně premiéra Andreje Babiše.
- Zároveň předseda Ivan Bartoš požádal o schůzku s prezidentem Zemanem.
- Pokud by došlo k hlasování o nedůvěře vládě, které nám v současném kontextu nepřijde jako dobré řešení, jsme připraveni hlasovat pro nedůvěru.
- Zároveň budeme hledat dále cestu směrem k předčasným volbám.

 

Co se dějem mezi Českem a Ruskem?

Vztahy mezi Českem a Ruskem, i přes pozitivní rétoriku prezidenta Miloše Zemana, jsou ve skutečnosti dlouhodobě velmi chladné. Rusko nás vnímá jako člena EU a NATO a na mezivládní úrovni neprobíhají téměř žádné kontakty. Vzájemný obchod nepředstavuje více než 2 % našeho celkového exportu.
Vývoj posledních dnů toto pouze potvrdil. Vládou zveřejněné informace spojily výbuchy v muničních skladech ve Vrběticích s aktivitou ruské vojenské rozvědky GRU. Jedná se o šokující informace. Vyhoštění diplomatů a žádost o mezinárodní solidaritu je odpovídající reakce. O to důležitější je nyní vzájemná spolupráce a solidarita na úrovni NATO a EU, která nám pomůže zajistit rovnováhu a diplomatické řešení situace.

Na jednáních bezpečnostního, zahraničního a obranného výboru a komisí pro dohled nad tajnými službami, kterých se zúčastnili naši zástupci, byly předloženy důkazy o zapojení zahraničních zpravodajských služeb do celé kauzy, postup vlády v této věci tedy považujeme za přiměřený. Co naopak považujeme za velmi nešťastné, je úroveň komunikace celé kauzy vládou. I vzhledem k tomu, že řada podstatných informací nemůže být ze své povahy zveřejněna, musí vláda komunikovat srozumitelně a konzistentně. To se neděje a bohužel tím vláda otevírá dveře nejrůznějším komunikačním šumům, dezinformacím a nedůvěře.

 

Co nyní požadujeme po vládě?

- Žádáme, aby vláda usilovala o rovnocenné zastoupení v rámci diplomatických vztahů na obou ambasádách, protože jen takové nastavení je férové.
- Pokud se po prošetření znovu potvrdí, že je Rusko skutečně viníkem v kauze Vrbětic - žádáme vládu, aby po Rusku vymáhala spravedlivou náhradu škod pro fyzické i právnické osoby.
Dále chceme, aby vláda:
- požádala o solidaritu a koordinovanou akci státy EU a NATO,
- požádala o projednání incidentu v Radě bezpečnosti OSN,
- požádala o svolání summitu EU

 

Co dělá naše strana v otázce vztahů s Ruskou federací dlouhodobě?

Na rizika přicházející s Ruské federace poukazujeme dlouhodobě, systematicky a bez zbytečné hysterie. Uveďme několik příkladů z našich parlamentních aktivit. V otázce dostavby jaderné elektrárny Dukovany jsme od počátku (2019 - https://www.pirati.cz/vysledky/#16436_piratsti-poslanci-predstavili-vizi-pro-budoucnost-jaderne-energetiky, 2021 - https://www.pirati.cz/vysledky/#33739_lipavsky-rusko-a-cina-nesmi-stavet-jadro-v-cr) požadovali vyřazení ruské společnosti Rosatom. Kritizovali jsme hradní "diplomacii", která podkopává vládní pozici vůči Ruské federaci (https://www.pirati.cz/vysledky/#33836_lipavsky-cesta-martin-nejedleho-do-moskvy-je-urazka-uradu-premiera-i-ministerstva-zahranici). Celou řadou aktivit podporujeme demokratizační procesy ve východní Evropě, včetně tzv. východního partnerství (https://gregorova.eu/informacni-valka-v-gruzii-a-vychodnim-partnerstvi/). V rámci Česka pak opakovaně hovoříme o hybridních hrozbách, dezinformacích a celkově podporujeme opatření, která vedou k větší společenské odolnosti.

 

Situace se vyvíjí velmi dynamicky o dalším postupu vás budeme případně opět informovat.

Za Republikové předsednictvo

Radek Holomčík