Resortní tým Životní prostředí: červenec 2021 (zpět)

Milí piráti a příznivci,

zdravíme Vás s letním newsletterem Poslaneckého resortního týmu pro životní prostředí (PoŽiv) a Resortního týmu životní prostředí. Poslanecká sněmovna, a koneckonců také život, se konečně pomalu vrací do normálu a ke slovu se dostala také necovidová legislativa. Měli jsme tak konečně možnost posunout se kupředu i v ochraně životního prostředí.

Čemu jsme se ve druhém čtvrtletí roku 2021 věnovali?

  • Pracovali jsme na legislativě: Podařilo se schválit novelu zákona o invazních nepůvodních druzích (ST 731). Invazní novela byla nejprve projednána na garančním Výboru pro životní prostředí, který doporučil k přijetí vybrané pozměňovací návrhy poslanců a poslankyň. Pozměňovací návrh Dany Balcarové na zavedení národního seznamu invazních druhů, stejně jako návrh zajišťující povinnost náhradní výsadby po kácení dřevin, bohužel Poslanecká sněmovna nepřijala. Naštěstí se podařilo odmítnout také návrhy, jejichž přijetí by znamenalo značné oslabování ochrany přírody. Piráti při projednávání invazní novely hlídali především pozměňovací návrhy poslance Josefa Kotta (ANO), který invazní novelu zákona o ochraně přírody a krajiny zneužil k útoku na ochranu zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů. Druhým nepochopitelným návrhem, především v kontextu probíhající klimatické změny, byl opětovný pokus poslance Kotta o prolomení ochrany dřevin nad vodovody a kanalizacemi. Byli jsme zásadně proti přijetí těchto návrhů. Druhým čtením prošla také novela zákona o myslivosti (ST 954). Na Výboru pro životní prostředí byly podpořeny dva pozměňovací návrhy Dany Balcarové, které zásadně zlepší podmínky pro lišky držené v zajetí za účelem výcviku loveckých psů a umožní lov poraněné či nemocné zvěře i mimo období lovu, což zabrání jejímu utrpení. Zákaz přežitého způsobu lovu čerstvě narozených lišek a jezevců – tzv. norování, bohužel výbor nepodpořil. Projednání novely bylo bohužel ve třetím čtení přerušeno.
  • Dokončili jsme volební program: Ve spolupráci s hnutí STAN a programovým týmem jsme dokončili přípravy volebního programu a spustili jsme kampaň. V plánu týmu životního prostředí Důraz na klima naleznete body týkající se ochrany vody, krajiny, biodiverzity či lesů i další témata, jako je zmírňování veder v sídlech, udržitelná energetika a zahraniční spolupráce nejen v ochraně klimatu. Koalice Pirátů a Starostů oficiálně schválila také své kandidáty i kandidátky do případného vládního týmu. Jde o více než čtyři desítky odborníků z nejrůznějších oblastí, kteří tvoří profesionální tým pro správu této země. Jejich výběr probíhal v obou koaličních stranách řadu měsíců, během nichž byly ověřovány kompetence i zkušenosti kandidátů. S vládním týmem se můžete seznámit zde.
  • Řešili jsme aktuální kauzy: I díky tlaku Pirátů Sněmovna schválila zřízení vyšetřovací komise k ekologické havárii na řece Bečvě. Jejím členem se stal pirátský poslanec František Elfmark, který se bude podílet na odhalení událostí, které vedly k tragédii 20. září 2020, kdy došlo k usmrcení mnoha tisíců ryb. Na Výboru pro životní prostředí jsme také uspořádali kulatý stůl k novele vodního zákona ve vazbě na předcházení havárií. Jeho průběh nám ale potvrdil, že novela potřebné řešení nepřináší a nereaguje na zadání Sněmovny, i proto ji Piráti připomínkovali. K významnému posunu došlo ale především v kauze nezákonné těžby v polském dole Turów. Evropský soudní dvůr nařídil Polsku okamžité zastavení těžby v dole Turów, který leží u tuzemských hranic. Vyhověl tím české žádosti o vydání předběžného opatření. Polsko bohužel těžbu zastavit odmítlo a nyní jedná s Vládou ČR o dalších možnostech. Piráti stále požadují okamžité zastavení težby a poškozování českých občanů i životního prostředí.
  • Hlídali jsme Vládu: Upozornili jsme na potřebu ochrany biodiverzity. Vyhodnocení Strategie ochrany biologické rozmanitosti ČR pro období 2016-2025 totiž dokazuje, že vládu biodiverzita nezajímá. Ministerstvo životního prostředí hodnotí plnění 44 cílů jako nedostatečné, a u ostatních cílů konstatuje, že jsou plněny jen částečně nebo zcela bez vazby na strategii. S Piráty jsme v rámci tohoto volebního období prosazovali například rozšíření ochrany půdního fondu, vyhlášení nových chráněných území nebo návrat vodních toků do přírodního režimu. Také do voleb jdeme s programovou prioritou cílící na ochranu biodiverzity, protože je třeba předcházet úbytku živočišných druhů, a naopak zvyšovat odolnost ekosystémů. Sledovali jsme vývoj sjednání Dohody mezi vládou České republiky a vládou Spolkové republiky Německo o údržbě a rozvoji mezinárodní vnitrozemské Labské vodní cesty. Její uzavření by totiž otevřelo dveře megalomanským stavbám na Labi, mimo jiné také kanálu Dunaj-Odra-Labe. Tlačili jsme na vládu i ve věci rychlejšího ukončení spalování uhlí. A vyplatilo se! Uhelná komise musí připravit scénář rychlejšího konce uhlí, rok 2038 je pozdě a vláda požádala o přepracování doporučení Uhelné komise za účelem navržení rychlejších scénářů konce uhlí. Piráti proti doporučení Uhelné komise dlouhodobě vystupují a stejně jako odborná veřejnost žádají ukončení spalování uhlí již v roce 2033.
  • Pořádali jsme semináře: Kromě již zmíněného kulatého stolu k novele vodního zákona jsme stihli na Výboru pro životní prostředí 30. března uspořádat ještě kulatý stůl k novele zákona o myslivosti. Účastníci se shodli na tom, že změna zákona je krok pozitivním směrem, ale k vyřešení současných problémů je nezbytné předložit nový komplexní zákon o myslivosti. Největší rozpory se týkaly práv vlastníků pozemků vůči myslivcům a ochrany ohrožených druhů živočichů. 20. června proběhl ve Stromovce v rámci Týdne pro klima pirátský Svátek stromů - happening na podporu městské zeleně. 24. června se pak v prostorách Sněmovny pod Výborem pro životní prostředí uskutečnil kulatý stůl ke směrnici o jednorázových plastech a seminář Budoucnost recyklace v ČR.
  •  

    Co se dělo v oblasti životního prostředí na půdě Evropské unie?

  • Piráti v Evropě i doma jsou hybnou silou toho, že se konečně začala řešit budoucnost dolu Turów. Byl k tomu potřeba soustředěný tlak na Evropskou komisi i české MŽP, ale nakonec nám dal Soudní dvůr EU za pravdu. Cesta k řešení je otevřená a my si na všech úrovních pohlídáme, aby zájmy těžařů nepřeválcovaly zájmy místních lidí.

  • V dubnu jsme v Evropském parlamentu schválili finální závazek, že EU sníží do roku 2030 emise CO2 o 55 % oproti roku 1990. Díky tomu, že jsme se byli schopni včas napevno domluvit, mohla EU zatlačit i na státy jako Čína, Brazílie nebo Rusko. Také díky tomu byl Bidenův klimatický summit tak úspěšný. Výsledky? USA o 50 % do roku 2030, Brazílie klimaticky neutrální v roce 2050 (o 10 let dřív, než plánovala), Čína alespoň poprvé veřejně slíbila, že do roku 2030 bude spotřebu uhlí snižovat. Dobrý první krok!

  • Na spadnutí jsou také další změny v evropském systému emisních povolenek. Asi jste zaznamenali, že jejich cena dramaticky roste. V tom ale nehraje roli evropská regulace, to je reakce trhu na globální odklon od uhlí. Růst cen se dal předpokládat a podle toho, jak reagují české i zahraniční energetické firmy, se na to taky hodně z nich připravilo. Proto třeba ČEZ ohlásil svůj vlastní termín konce spalování uhlí, protože se mu za znečištění nevyplatí platit. Jen česká vláda si jako obvykle neumí se situací poradit. Musela by totiž lidem přiznat, že uhelné technologie jsou minulostí a budoucnost se bez špinavých provozů obejde. A to jí nezapadá do předvolební kampaně.

  • V EP se aktuálně řeší, jak budeme do budoucna pracovat s vodíkem. To je totiž technologie, která výrazně sníží emise CO2 třeba v nákladní dopravě nebo v některých oblastech průmyslu. Vodík ale můžete vyrábět různě, jsou úplně čisté cesty (zelený vodík), nebo takové, při nichž se spaluje uhlí. Takže je důležité si pojistit, aby investice do vodíku ve skutečnosti nebyly jen zástěrkou pro dotování nevýdělečných technologií minulosti.

  • Další oblastí, na kterou v Evropském parlamentu brzy dojde, je regulace methanu. To je další skleníkový plyn, který významně přispívá ke globálnímu oteplování. Zatím je na stole jen velmi obecný plán, jak emise methanu líp měřit a odkud by se dalo začít s jejich snižováním. Pokud se půjde touto cestou, bude to znamenat větší podporu ekologickému zemědělství nebo přísnější kontrolu skládek.

  • Evropský parlament se zabýval také zákazem klecových chovů hospodářských zvířat do roku 2027. Europoslanci podpořili iniciativu více než 1,6 milionů lidí a odhlasovali konec doby klecové. Komise by měla předložit změnu stávající legislativy a efektivně podpořit farmáře na cestě k transformaci. Návrh usnesení s požadavky k ukončení doby klecové je k dispozici zde.
  •  

    Chybějí vám podklady o životním prostředí?

  • Přehled strategií v oblasti životního prostředí naleznete na webu MŽP a v databázi strategií, další dokumenty vkládáme na pirátské úložiště.

  • Doporučujeme také prozkoumat expertní stanoviska AVex od Akademie věd ČR!

  • Více o Zelené dohodě pro Evropu naleznete zde.
  •  

    Chcete o nás vědět víc?

  • Podívejte se na naše stránky.

  • Prostudujte si koaliční volební program.

  • Co se zrovna děje ve sněmovním výboru pro životní prostředí, můžete najít pod tímto odkazem. Čekají tam na Vás programy výborů, dokumenty z jejich jednání i info o pořádaných seminářích. Od našeho posledního newsletteru zasedal výbor hned čtyřikrát, 17. března se výbor zabýval dalším vývojem kauzy otravy řeky Bečvy a stavem životního prostředí v ČR. 31. března byla na programu výboru novela zákona o myslivosti, 28. dubna výbor projednal novelu zákona o myslivosti a vládní návrh zákona v oblasti invazních nepůvodních druhů, včetně pozměňovacích návrhů, které byly k novelám podány. 8. června pak Výbor pro životní prostředí projednal vývoj kauzy Turów, úlohu Uhelné komise i závěrečný účet Ministerstva životního prostředí.

  • Sledujte naši práci ve zprávách pro veřejnost a média.
  • Napište nám, jaké kauzy řešíte u Vás v regionu. Bude dobře, když svoje aktivity budete medializovat, i příspěvek na sociálních sítích má smysl. Ukažme, že Piráti chrání životní prostředí i v konkrétních kauzách, při práci zastupitele či jako volný radikál.

    Pirátské platformě životního prostředí i našim příznivcům přejeme slunečné léto plné nových zážitků a krásných rodinných chvil!

     

    Za tým životního prostředí PSP - PoŽiv
    Dana Balcarová, poslankyně PSP ČR, předsedkyně výboru pro životní prostředí
    Nikola Havlová, odborná asistentka

    Za resortní tým Životní prostředí
    Lukáš Blažej, vedoucí

    Za EU tým
    Mikuláš Peksa, europoslanec
    David František Wagner, odborný asistent